Loading...

Pazartesi, Ekim 17, 2011

Hemingway... bi tutam...


Woody Allen’ın son filmi Midnight in Paris (Paris’te Gece Yarısı) filminde Ernest Hemingway zamanda yolculuk eden Amerikalı yazara ölüm korkusuyla ilgili müthiş bir replik çekiyor. Ben de bir kültür hizmeti olarak repliği paylaşmak istedim. Repliğin aslı biraz daha sofistike bir İngilizce ile yazılmış, filmde Allen, Hemingway’den aldığı pasağı günümüz İngilizcesine uyarlamış biraz. Uyarlandığı haliyle hem Türkçesini hem İngilizcesini koyuyorum,
İbrahim Çallı

Her erkek ölümden korkar. Bu hepimizi tüketen doğal bir korkudur.
Ölümden korkarız, çünkü ya yeterince ya da hiç sevmediğimizi hissederiz ki sonuçta bu ikisi kesinlikle aynı şeylerdir. Fakat dünyadaki bütün saygıyı hak eden, kendini gerçekten güçlü hissetmeni sağlayan harika bir kadınla seviştiğinde, ölüm korkusu tamamen kaybolur. Çünkü bedenini ve kalbini harika bir kadınla paylaştığında dünya eriyip gider. O an evrende sadece ikiniz varsınızdır. Senden daha yetersiz olan birçok erkeğin fethedemediğini fethetmişsindir, harika bir kadının bir başkasına sunabileceği en kırılgan varlığını, kalbini... Ölüm aklının içinde dolaşmaz artık. Korku artık kalbini gölgelemez. Tek gerçekliğin yaşamaya ve sevmeye duyduğun tutkudur. Bu kolay bir iş değildir, yenilmez bir cesaret ister. Ama şunu aklından çıkarma, hakiki anlamda harika bir kadınla seviştiğin anda kendini ölümsüz hissedersin.
 

All men fear death. It's a natural fear that consumes us all. We fear death because we feel that we haven't loved well enough or loved at all, which ultimately are one and the same. However, when you make love with a truly great woman, one that deserves the utmost respect in this world and one that makes you feel truly powerful, that fear of death completely disappears. Because when you are sharing your body and heart with a great woman the world fades away. You two are the only ones in the entire universe. You conquer what most lesser men have never conquered before, you have conquered a great woman's heart, the most vulnerable thing she can offer to another. Death no longer lingers in the mind. Fear no longer clouds your heart. Only passion for living, and for loving, become your sole reality. This is no easy task for it takes insurmountable courage. But remember this, for that moment when you are making love with a woman of true greatness you will feel immortal.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder